BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Bilgi İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi

 

Ankara Tıbbi Cihaz Endüstrisi Fizibilitesi

Ankara Kalkınma Ajansının 2018 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan “Ankara’daki Tıbbi Cihaz Endüstrisinin Değer Zincirindeki Konumuna Dair Fizibilite Çalışması” adlı proje sözleşmesi, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Sendikamızın Başkanı Metin Demir,  proje ortağı olan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal’ın katılımıyla gerçekleşen törenle 23 Ocak 2019 tarihinde imzalandı.

 Program kapsamında, SEİS ‘in başvuru sahibi olduğu ve 1 yıl sürecek olan “Ankara’daki Tıbbi Cihaz Endüstrisinin Değer Zincirindeki Konumuna Dair Fizibilite Çalışması” ile de tıbbi cihaz sektör firmalarının değer zinciri analizi yapılarak teknolojik kapasiteleri belirlenerek rekabet edebilirliği ortaya çıkarılacaktır. İnsan kaynağına yönelik analizlerin de yer alacağı çalışma ile tıbbi cihaz üreticilerinin finansal, kurumsal ve teknik ihtiyaçları analiz edilecektir. Ayrıca, tıbbi cihaz üretimi yapan firmaların üretim süreçlerindeki eksiklikler ile değişen Avrupa Birliği direktiflerinin gereklerinden olan 2019 yılında ülkemizde de yürürlüğe girmesi beklenen ürünün piyasaya arz sonrası preklinik/klinik araştırma ve eğitim ihtiyaçları tespit edilecek ve laboratuvarların akreditasyon gereklilikleri belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Kapanış toplantısı 23 Ocak 2020 tarihinde Başkent Üniversitesi Hastanesi Hasan Telatar Konferans Salonunda gerçekleşmiştir. Toplantıda Dünyada ve Türkiye'de Tıbbi Cihaz Sektörü, Sektörde Yeni Yaklaşımlar ve Ankara Tıbbi Endüstrisi Değer Zinciri ve Boşluk Analizine yönelik değerlendirmelerde bulunulmuştur.

 

Foto Galeri: